Jak zainstalować wykładzinę ?

Instalacja wykładzin winylowych Tarkett nie mogłaby być jeszcze bardziej prosta. Wybierz wzór jaki preferujesz, styl i właściwości, których szukasz - a następnie postępuj zgodnie z naszą instrukcją. Sam się przekonasz, jak szybkie i łatwe jest odświeżenie aranżacji wnętrza.

Przygotuj podłoże

Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża, na którym zamierzasz zainstalować wykładzinę. Wykładzina winylowa może zostać zamontowana bezpośrednio na istniejącym podłożu z linoleum, na drewnie, na panelach laminowanych, a także na płytkach (prosimy o zapoznanie się ze szczegółową instrukcją instalacji).
Upewnij się, że podłoże jest suche i równe, użyj wylewki poziomującej, jeśli to konieczne. Nasze wykładziny, które mają wbudowaną tekstylną warstwę spodnią, wyrównującą nieznaczne nierówności podłoża, mogą być instalowane bezpośrednio - co czyni montaż jeszcze prostszym. Wyczyść podłoże przy użyciu neutralnego detergentu, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń oraz kurzu i upewnij się, że jest ono całkowicie suche.

Wyczyść dokładnie podłoże, na którym instalować będziesz podłogę, przy użyciu neutralnego detergentu, by usunąć kurz i brud. Upewnij się, że jest całkowicie suche zanim rozpoczniesz montaż. Jeśli podłoże jest bardzo gładkie, konieczne może być użycie gruntu, by podłoga dobrze przylegała. 

Przygotuj swoją podłogę

Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu wynosi przynajmniej 15°C. Bardzo ważne jest aby wykładzina mogła zaaklimatyzować się w pomieszczeniu, w którym będzie instalowana. W tym celu, rolki wykładziny należy umieścić w pomieszczeniu, w którym będzie instalowana, na co najmniej 24 godziny przed montażem. Rozwiń wykładzinę i dotnij ją do wymiarów pomieszczenia zanim rozpoczniesz układanie, by upewnić się, że masz właściwą jej ilość. Utnij wykładzinę z zapasem 15-20 cm. 

Zainstluj swoją podłogę

Kierunek

Wykładzina powinna zostać zainstalowana tak, aby łączenia nie zbiegały się z przejściami. Jeśli pomieszczenie ma kształt zbliżony do kwadratu, arkusze wykładziny powinny biec w kierunku światła, a w wąskich pomieszczeniach należy je instalować wzdłuż długości pokoju. Kiedy układasz obok siebie dwa arkusze, obróć je względem siebie (nie dot. dekorów drewnianych, które instaluje się w tym samym kierunku). 

Metody instalacji

Wyróżniamy trzy metody instalacji wykładzin, w zależności od wielkości pomieszczenia, w którym chcesz zamontować podłogę:

- Małe pomieszczenia < 12 m2
W małych pomieszczeniach, możesz zamontować podłogę na pływająco, co oznacza, że możesz po prostu rozłożyć wykładzinę na istniejącym podłożu, bez konieczności użycia kleju. Rozwiń rolkę, ułóż wykładzinę, dotnij do wymiarów podłogi i gotowe - proste!

- Średniej wielkości pomieszczenia <25 m2
Wszędzie tam gdzie podłoga jest nieco szersza ale mniejsza niż 25 m2, rekomendujemy instalację w połowie pływającą, co oznacza przyklejenie jej do podłoża przy brzegach pomieszczenia, przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej.

- Pomieszczenia > 25m2
W pomieszczeniach większych niż 25 m2, rekomendujemy instalację przy użyciu kleju. Użyj naszego praktycznego, wodnego kleju w spray'u - Tarkospray. Rozpyl go w odległości 50-75 cm od podłogi i przyklej wykładzinę. Jest to bardzo proste, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie: klej wysycha dwukrotnie szybciej niż tradycyjne kleje i używasz go ok. 6 razy mniej, niż w przypadku tradycyjnych preparatów. 

Czyszczenie

Po zakończonej instalacji, wyczyść swoją podłogę gorącą wodą, przy użyciu neutralnego detergentu. Następnie dokładnie spłucz. Wykładziny winylowe Tarkett są zaprojektowane tak, aby regularne czyszczenie było, jak najprostsze i wymagało możliwie najmniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. By uzyskać więcej informacji, sprawdź nasze szczegółówe instrukcje. 

Ostatni szlif

By zapewnić idealny efekt wykończenia, nie zapomnij o listwach. Do wyboru masz dwie opcje:
-KS61 to elastyczna, samoprzylepna listwa wykonana z PCW, którą bardzo łatwo zainstalujesz. Jej piankowy spód pozwala na jej dopasowanie nawet w przypadku nierównych podłoży, dzięki czemu nie musisz martwić się o przygotowanie odpowiedniego gruntu. Listwy zapewniają idealny efekt wykończenia aranżacji wnętrza i chronią ściany. Ich gładka powierzchnia czyni je łatwymi w czyszczeniu i co ważne, nasze listwy posiadają 5 letnią gwarancję producenta.
- ISF 60 to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia idealne połączenie listwy i podłogi. By stworzyć listwę dopasowaną do wykładziny w 100%, utnij kawałek wykładziny do odpowiedniego wymiaru, wpasuj w podstawę listwy, która jest samoprzylepna z obu stron i przyklej do ściany. Rozwiązanie to daje Ci możliwość idealnego wykończenia aranżacji wnętrza, nawet w przypadku nierównych podłoży i zaokrąglonych powierzchni. Zapewnia również łatwe czyszczenie i chroni ściany przed wnikaniem brudu. Nic nie może być prostsze.

Kilka powyżej przedstawionych kroków pozwoli Ci na zainstalowanie wykładziny i nadanie Twojemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru. 

Porady na temat szybkiej instalacji

Instalacja wykładzin nie jest skomplikowana, weź pod uwagę kilka naszych wskazówek:
1. Podłoże musi być płaskie, czyste i suche
2. Nie śpiesz się, podłoga powinna się zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będzie montowana przez min. 24h
3. Nie instaluj wykładziny bezpośrednio przy ścianie, zostaw niewielki bufor
4. Wymiar i rodzaj pokoju determinuje technikę montażu
6. Nie zapomnij o listwach

Obejrzyj film instruktażowy