Wykładziny winylowe w rolkach

Jak właściwie zadbać o wykładzinę winylową

Wykładziny winylowe są nie tylko stylowe, ale również bardzo łatwe w instalacji i czyszczeniu, dzięki czemu czynią Twoje życie prostszym, a Twój dom higienicznym. Ochrona powierzchni na naszych wykładzinach winylowych czyni je niezwyle odpornymi na zarysowania i plamy, jak również redukuje ilość zabiegów pielęgnujących. Aby zatem utrzymać Twoją podłogę w nienagannym stanie, zastosuj się do poniższych wskazówek:

Codzienne czyszczenie

Usuwaj kurz przy pomocy miotły lub odkurzacza. Dzięki temu unikniesz nagromadzaniu się kurzu, a podłogę łatwiej będzie można wyczyścić.

Raz na tydzień

Raz w tygodniu przetrzyj podłogę wilgotnym mopem z użyciem neutralnego detergentu. Pozwala to usunąć brud i utrzymać podłogę w dobrej formie. Pamiętaj, że nie potrzeba dużej ilości wody, a jasne kolory wymagają częstszej pielęgnacji.

Usuwanie plam

Usuwaj plamy natychmiast po ich pojawieniu się. Użyj na przykład nylonowej ściereczki nasączonej neutralnym detergentem. Czyść od zewnętrznej do wewnętrznej strony plamy i zmyj czystą wodą.
- olej, ocet lub cytryna: usuwaj natychmiast po pojawieniu się plamy, ponieważ mogą spowodować odbarwienie wykładziny
- atrament, sok z pomidorów lub krew możesz usunąć przy pomocy rozcieńczonego alkoholu, naniesionego bezpośrednio na plamę i pozostawieniu go na kilka minut, następnie zmyj ciepłą wodą
- ślady długopisów czy mazaków łatwo usuniesz przy użyciu gumki do ścierania, następnie zmyj ciepłą wodą
- rdza powinna być usuwana przy pomocy specjalnej gąbki przeciwrdzeniowej, następnie zmyj ciepłą wodą

Jak dbać o wykładzin winylową, 5 rad wartych zapamiętania

- Umieść filcowe podkładki pod kółkami mebli i krzeseł
- Unikaj gumowych podstaw przedmiotów, jakie lokujesz na wykładzinie winylowej - mogą zostawiać ślady
- Używaj wycieraczek na wejściach do mieszkania, by zapobiec wnoszeniu brudu do wewnątrz. W ten sposób zatrzymasz około 80% brudu.
- Czyść podłogę przy użyciu neutralnego, delikatnego, naturalnego detergentu
- Nie stawiaj gorących przedmiotów bezpośrednio na podłodze.

Nie czyść wykładziny winylowej przy użyciu:

Proszków ścierających, szarego mydła, acetonu czy rozpuszczalników, wosku, lakieru, produktów na bazie olejów, środków do parowego usuwania plam.